Vol. XLIII No. 20 May 19, 2019
Array

Lok Sabha Elections 2019

First List of Seats to be Contested by the CPI(M)

 

Total number of seats contesting

Name of State

No of seats contesting in states

Name of Constituency

Name of Candidate

  1.  

Assam

1

Kokrajhar (ST)

Biraj Deka

  1.  

 

2

Lakhimpur

Amiya Kumar Handique

  1.  

Haryana

1

Hisar

Sukhbir Singh

  1.  

Himachal Pradesh

1

Mandi

Daleep Kaifth

  1.  

Kerala

1

Kasargode

K P Satheesh Chandran

  1.  

 

2

Kannur

P K Sreemathi (W)

  1.  

 

3

Vadakara

P Jayarajan

  1.  

 

4

Kozhikkode

A Pradeep Kumar

  1.  

 

5

Malappuram

V P Sanu

  1.  

 

6

Alathoor (SC)

P K Biju

  1.  

 

7

Palakkad

M B Rajesh

  1.  

 

8

Chalakudy

Innocent

  1.  

 

9

Ernakulam

P Rajeev

  1.  

 

10

Kottayam

V N Vasavan

  1.  

 

11

Alappuzha

A M Arif

  1.  

 

12

Pathanamthitta

Veena George (W)

  1.  

 

13

Kollam

K N Balagopal

  1.  

 

14

Attingal

A Sampath

  1.  

 

15

Idukki

Joice George (CPI(M) supported independent)

  1.  

 

16

Ponnani

P V Anwar (CPI(M) supported independent)

  1.  

Madhya Pradesh

1

Rewa

Girijesh Singh Sengar

  1.  

Maharashtra

1

Dindori (ST)

Jeeva Pandu Gavit

  1.  

Odisha

1

Bhubaneswar

Janardan Pati

  1.  

Punjab

1

Anandpur Sahib

Raghunath Singh

  1.  

Tamilnadu

1

Madurai

Su Venkatesan

  1.  

 

2

Coimbatore

P R Natarajan

  1.  

Tripura

1

Tripura East (ST)

Jitendra Chowdhury

  1.  

 

2

Tripura West

Sankar Prasad Datta

  1.  

West Bengal

1

Jalpaiguri (SC)

Bhagirath Roy

  1.  

 

2

Raiganj

Md Salim

  1.  

 

3

Murshidabad

Badruddaza Khan

  1.  

 

4

Ranaghat (SC)

Rama Biswas (W)

  1.  

 

5

Bangaon (SC)

Alokesh Das

  1.  

 

6

Dum Dum

Nepaldeb Bhattacharya

  1.  

 

7

Diamond Harbour

Dr Fuad Halim

  1.  

 

8

Jadavpur

Bikash Ranjan Bhattacharya

  1.  

 

9

Kolkata Dakshin

Dr Nandini Mukherjee (W)

  1.  

 

10

Uluberia

Dr Maksuda Khatun (W)

  1.  

 

11

Hooghly

Pradip Saha

  1.  

 

12

Arambag (SC)

Sakti Mohan Malik

  1.  

 

13

Bishnupur (SC)

Sunil Khan

  1.  

 

14

Bardhaman Purba (SC)

Iswar Chandra Das

  1.  

 

15

Bardhaman Durgapur

Abhas Roy Choudhury

  1.  

 

16

Birbhum

Dr Rezaul Karim

  1.  

UT of Lakshadweep

1

Lakshadweep (ST)

Sherif Khan